Mobily na táboře

Vážení rodiče, náš tábor znáte. Vaše dítě již jezdí, dostali jste na nás doporučení od někoho jiného nebo Vás upoutala mnoholetá tradice, fotky či náplň. Tábory připravujeme a organizujeme se vší láskou, děláme vše pro to, aby u nás děti byly šťastné a rády se k nám opětovně vracely. Možná Vás překvapilo, že od letošního roku jsou na táboře zakázány mobilní telefony.
Dnes je moderní doba a snad každé dítě školou povinné má svůj mobilní telefon. Pro rodiče je to určitě užitečná věc, protože může své dítě kontrolovat, zda je v pořádku. V žádném případě nechceme tento kontakt omezovat, ale v tomto textubychom Vám rádi vysvětlili, proč jsou mobilní telefony zakázány a jaké špatné zkušenosti nás k tomuto rozhodnutí vedly.

Mobilní telefon umožňuje dítěti okamžitý kontakt s rodičem, a tak nedává prostor pro rozvoj samostatnosti a řešení případného problému s vedoucím. Dítě zavolá rodiči, s kterým má pochopitelně bližší vztah než s vedoucím, a nejdříve se snaží vyřešit problém s rodičem. Rodič následně volá do tábora, ovšem na dálku je opravdu obtížné cokoliv řešit. Všechny, i sebemenší problémy se snažíme vyřešit, pokud o nich víme. Vedoucí na děti dohlíží od rána do večera a i v noci jsou ve střehu. Prosíme vysvětlete dětem, že na táboře jsme tu pro ně a mohou se na nás s čímkoliv obrátit. Věřte, že pokud je potřeba, z tábora Vás kontaktujeme.

telefon_a_deti

Mnoha malým dětem se na táboře také zasteskne, obzvláště v době osobního volna či před večerkou. Některý rodič, který slyší své dítě do telefonu plakat, chce sednout do auta a přijet si pro něj. Za chvíli je ale vše jinak a stýskání je zapomenuto. I když víte, že Vašemu dítěti se na táboře stýskat nebude, může mít kamaráda/kamarádku, který je na táboře bez mobilního telefonu a bude mu líto, že sám nemůže zavolat rodiči. Problém nastává i ve chvíli, kdy rodič nedá svému dítěti mobilní telefon záměrně a kamarád mu ho v dobré víře půjčí. Rodič, který si toto nepřál, řeší situaci, o kterou chtěl dítě ušetřit.

Mobily v některých situací zapříčinily i velké problémy, které si žádný rodič nepřeje. A to nejen u malých dětí, ale i u velkých.
Ztráta telefonu – dítě si s sebou na program vezme do kapsy telefon, který je však vypnutý, a v lese či na louce jej ztratí. Telefon v takových prostorech lze najít stěží nebo vůbec.
Půjčení telefonu – dítě půjčí telefon kamarádovi, kterému upadne a rozbije se. Téměř každý telefon již není levnou záležitostí a následné řešení mezi rodiči bývá složité.
Hry, sociální sítě – u starších dětí se setkáváme s neduhy, kdy děti v době osobního volna používají své „chytré“ telefony pro hry, sociální sítě či jiné aplikace místo komunikace s kamarády. Dětem tak mnohdy neumožňují odpočinout si od techniky.
Kyberšikana – i hodné děti, do kterých byste to nikdy neřekli, použily telefony pro kyberšikanu, kdy natočily jiné dítě v choulostivé situaci a pochlubily se tím dalším kamarádům. Toto nejen na tábory opravdu nepaří.

Je samozřejmé, že i rodičům se zasteskne a rádi by věděli, jak se dítku daří. Proto již na většině táborů, aktuálně dáváme informace i fotky z táborového dění na facebook. Také může rodič zavolat vedoucímu a zeptat se jak se dítěti daří. Zvláště u menších dětí věřím, že je to pro rodiče cenné.  Pro kontakt rodičů s dítětem doporučujeme posílání pohledů či dopisů. Děti téměř každý den očekávají táborovou poštu a i těm starším dělají pohledy stále velkou radost. Je pak těžké vidět zklamané dítě, kterému nepřijde ani jeden.

Telefony u dětí mají svá pro i proti, ale zápory, které mají i špatné následky, převládají. Určitě i Vy mnoho z těchto důvodů chápete a chcete své děti ochránit od nástrah, které se tímto eliminují. A děti mají příležitost si pobyt v přírodě pořádně užít.